Get Adobe Flash player

Arkham Knight! Promocja!


Wszelkie nazwy własne są zaczerpnięte z tłumaczeń Jarosława Grzędowicza i/lub polskiej wersji gry “Batman: Arkham Asylum”.

Człowiek Zagadka zaprezentowany w Arkham Asylum był idealnym odzwierciedleniem swojego komiksowego pierwowzoru, z którym od lat mieliśmy do czynienia. Arogancki, wyniosły, desperacko próbujący udowodnić swoją inteligencję. Za źródło jego nałogowego zostawiania wskazówek dotyczących planowanych zbrodni uważa się pragnienie popisywania się własnym sprytem, co objawiało się w próbach przechytrzenia policji. Oczywiście po poznaniu Batmana, jego misją stało się udowadnianie, że jest mądrzejszy od Nietoperza.
Obecność Edwarda Nigmy w Arkham Asylum można było jedynie usłyszeć. Rzucał nieszkodliwe wyzwania drogą radiową. Jeśli byliście wystarczająco dociekliwi, by wytropić wszystkie wyzwania Człowieka Zagadki w Arkham Asylum, to wiecie, w jaki sposób Batman go zawstydził. Zamknięto go bez większego pojedynku. Człowiek Zagadka wścieka się na ten brak uznania i szuka zemsty.

Trzecie wydanie ekskluzywnych cyfrowych komiksów o Arkham City ukazało, w jaki sposób Człowiek Zagadka kupił pomoc od Trującego Bluszczu i Handlarza, jak uciekł z więzienia i zaszył się w Arkham City jeszcze zanim zostało ono ukończone. Dzięki wywiadom z pacjentami z Azylu Arkham otrzymywaliśmy wskazówki dotyczące mroczniejszego oblicza Człowieka Zagadki. Dopiero po spojrzeniu na jego sylwetkę w Arkham City można dostrzec, jak bardzo go zmienił jego nałóg. Teraz zagadki niosą ze sobą zagrożenie ludzkiego życia. Nigma porwał niewinnych wolontariuszy i załogę Arkham w charakterze przynęt w jego pułapkach na Nietoperza. Batman nie może już ignorować kpin Człowieka Zagadki – musi mu odpowiedzieć, żeby ocalić ludzkie żywota.
Gdy Batman będzie próbować ratować tych niewinnych, Człowiek Zagadka będzie z niego szydził wyświetlanymi przez siebie obrazami; będzie budować napięcie i frustrację, póki Batman go nie wytropi, by wejśc z Nigmą w nieco bardziej osobową interakcję. Te śmiertelne pułapki to nie jakieś tory z przeszkodami. Batman będzie musiał szybko myśleć, żeby wpaść na to, jak przebrnąć przez niebezpieczeństwa dzielące go od zakładnika i na to, jak go stamtąd wydostać żywego.

 

Poniżej spojrzymy sobie na wyzwania Człowieka Zagadki zaprezentowane w grze “Arkham Asylum” i spróbujemy dociec, jak mogły się zmienić w Arkham City.

Mapy tajemnic
W “Batman: Arkham Asylum” każdy obszar zawierał mapę tajemnic, która nie tylko wspomagała osiągnięcie celu 240 rozwiązanych zagadek, ale i odsłaniała lokalizacje tych zagadek na mapie Batmana, oczywiście w danym obszarze.
Człowiek Zagadka w Arkham City odpuścił sobie takie mapy. Teraz Batman musi odnaleźć informatorów Człowieka Zagadki, będących w szeregach rozmaitych gangów, a następnie przesłuchać ich, by wyjawili informacje dotyczące miejsc wyzwań naszpikowanych zagadkami. Po rozwiązaniu odpowiedniej ilości tych wyzwań, Człowiek Zagadka wyjawi Batmanowi miejsce pobytu kolejnego zakładnika.

Zagadki na dopasowanie
Rozsiane po całym terenie Azylu Arkham były namalowanymi sprejem znakami zapytania, które można było dostrzec tylko w Trybie Detektywa. Sztuczka polegała na stanięciu w konkretnym miejscu, by poprawnie dopasować cały znak interpunkcyjny. Jedne były dość proste, inne z kolei wymagały poszukania innej drogi, by rozwiązać zagadkę.
Wskazówki pochodzące ze zwiastunu gry “Batman: Arkham City” z Człowiekiem Zagadką w roli głównej sugerują, że możemy się spodziewać większej ilości takich zagadek, jako że litery się do siebie dopasowywały, jednak to nie zostało potwierdzone.

Trofea Człowieka Zagadki
Te małe, zielone znaki zapytania były rozmieszczone po całym Azylu. Mimo że czasem były dobrze ukryte, to przeważnie łatwo było je znaleźć.
W “Arkham City” Człowiek Zagadka podbił stawkę. W tym więzieniu na otwartym powietrzu znajduje się najpewniej 400 tych ukrytych trofeów i nie spodziewajcie się, że wszystkie będą łatwe do znalezienia.
Jednymi z nowych elementów, z którymi Batman będzie musiał się zmagać, są płyty naciskowe. Są one bezpośrednio powiązane z otwarciem pułapek z trofeami (patrz: zdjęcie po prawej). W niektórych przypadkach Batman będzie mógł na nich stanąć i chwycić trofeum przy pomocy pazura, a w bardziej wymagających przypadkach Batman będzie musiał zaprezentować swoje zdolności akrobatyczne, aby sekwencyjnie przeskakiwać z jednej płyty naciskowej na drugą, co doprowadzi do otwarcia pułapki z trofeum. Inne trofea będzie można zebrać dzięki trafieniu zdalnie sterowanym batarangowi w przełącznik będący poza naszym zasięgiem. Będzie to polegało na odpowiednim kierowaniu batarangiem przez otwory wentylacyjne lub omijaniu nim przeszkód.
Płyta naciskowa po lewej stronie peleryny Batmana otwiera pułapkę znajdującą się nad jego głową.

Kroniki Arkham
Choć technicznie rzecz biorąc nie ustawił ich Człowiek Zagadka, to liczyły się do osiągnięcia Najlepszy Detektyw na świecie (oryg. World’s Greatest Detective). Sądzę, że w Arkham City będzie coś podobnego – coś, co rzuci jakieś światło na historię tego miejsca i tego, jak zostało zamienione w więzienie przez Strange’a i Sharpa.
To również nie zostało potwierdzone.

 

 

Zagadki
Każdy obszar w Azylu Arkham zawierał kilka zagadek, które należało rozwiązać poprzez zeskanowanie odpowiedniej części środowiska. Podczas gdy niektóre zagadki były subtelniejsze od innych, to można było napotkać rzeczy, które wyróżniały się mianem “wyzwania Człowieka Zagadki”. Wszystko wskazuje na to, że w Arkham City będzie można zhakować zabezpieczenia Człowieka Zagadki przez wprowadzenie do deszyfratora sekwencyjnego odpowiedzi na zagadkę. To może oznaczać, że środowiskowe odpowiedzi zostaną zniesione na rzecz ręcznego wprowadzania odpowiedzi. To z pewnością utrudni życie Batmanowi. Jeśli zagadki ukryte w niedawno wypuszczonym zwiastunie z Człowiekiem Zagadką są choćby zbliżone do tych, które się pojawią w grze, to zagadki w Arkham City będą piekielnie trudne.

Zęby Jokera
Bez wątpienia najbardziej denerwującą ‘zagadką’ w Azylu Arkham było zniszczenie wszystkich zestawów gryziszczęk Jokera, które były rozrzucone w całym świecie gry. Oby się znowu nie pojawiły. Jeśli jednak się pojawią, to powinny stanowić jakiegoś rodzaju zagrożenie, które dałoby Batmanowi kolejny powód, by je zniszczyć.

 

 

Taśmy z wywiadami pacjentów
Taśmy z nagranymi wywiadami pacjentów w “Arkham Asylum” dały nam zarówno wgląd w skrzywione umysły najważniejszych więźniów, jak i narrację opisującą nakierowanie nas na wydarzenia gry. Pierwszy wgląd na Człowieka Zagadkę z Arkham może zdradzać, co kombinuje Hugo Strange. Na pewno nie okazuje strachu, zwracając się do nowego zarządcy Arkham; czy to możliwe, że stara się udowodnić, że jest mądrzejszy i od Batmana, i od Strange’a?

 

 

Jedno jest pewne: poprzednim razem Człowiek Zagadka tylko się bawił, ale tym razem jest żądny krwi.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Polskie tłumaczenie: J_B
Kontakt: jasiek.barca@gmail.com
Źródło: http://normalnerds.blogspot.com/2011/07/summary-of-riddler-in-arkham-city.html